POLISH DANCER 2005
 
 
We wrześniu br. na dwa tygodnie przybyło na lotnisko 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu siedem samolotów Sea Harrier należących do 801 Naval Air Squadron (dywizjonu lotniczego Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii). Przyleciały do Polski, aby wraz z 8. elt z Mirosławca i 1. elt z Mińska Mazowieckiego odbyć szkolenie lotnicze pk. „Polish Dancer 2005”.
 
  
 
Dla brytyjskiego komponentu, którym dowodził Commander Anthony Rae, była to pożegnalna wizyta. Już niebawem Sea Harriery zostaną wycofane z użytkowania przez dywizjon.
 
  
 
Myśliwce tego typu wprowadzono do służby w dywizjonie w 1984 roku. W trakcie eksploatacji zostały zmodyfikowane, m.in. wyposażono je w nowy radar i awionikę, dzięki czemu mogą przenosić kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM.
 
  
 
 801. dywizjon jest jednym z trzech wyposażonych w Sea Harriery, które znaczną część roku bazują na jednym z trzech brytyjskich lotniskowców przystosowanych do ich użytkowania. Większość zadań powierzanych dywizjonowi stanowią zadania myśliwskie, ale Harriery mogą wykonywać także misje szturmowe i rozpoznawcze.

                                         

Podczas szkolenia w Polsce Harriery realizowały zadania w ramach walki o przewagę w powietrzu, dyżurując w wyznaczonych strefach, atakowały cele naziemne oraz osłaniały Su-22 z 8. elt, które wykonywały loty na małej wysokości z atakowaniem celów naziemnych oraz morskich. Piloci brytyjscy odbyli kilka misji polegających na stoczeniu walki powietrznej z samolotami MiG-29 z 1. elt.

  

Celem przeprowadzonego szkolenia było doskonalenie procedur planowania, przygotowania oraz omawiania misji zgodnie ze standardami NATO, a także współdziałanie w powietrzu podczas lotów we wspólnych ugrupowaniach pomiędzy poszczególnymi grupami taktycznego przygotowania.

Ważnym elementem ćwiczenia było również zacieśnienie kontaktów koleżeńskich.
Piotr Leśniewski

Galeria