Dzień 23 stycznia 2008 roku zmienił życie wielu ludzi. Ciężko pisać cokolwiek, zapewne przez długi czas tak będzie, zanim zabliźnią się nasze serca – tylko zabliźnią. Tak nagle i tak wielu odeszło, ale na zawsze pozostaną wśród nas! W większości znaliśmy się, nasze drogi często się krzyżowały; wspólna służba w Mirosławcu, Świdwinie, wspólne WOSzKi czy nawet promocje. Specyfika naszej służby pozwala przez lata budować więzy inne niż mogłoby się wydawać, dlatego czy podwładny, czy przełożony, zawsze jest także kumplem, a tylu kumpli na raz straciliśmy.

 

mjr pil. Grzegorz „JUGEN” JUŁGA

 

kpt. pil. Paweł „ĆWIARRA” ZDUNEK

 

kpt. Karol SZMIGIEL

 


Z końcem roku 2007, zgodnie z przyjętym zwyczajem, wśród personelu eskadry wyłoniono najlepszych.
Tytuły honorowe otrzymali:

 PILOT ROKU                   kpt. pil. Paweł KUCHARSKI

TECHNIK ROKU               mł. chor. sztab. Adam BŁASZCZAK

INŻYNIER ROKU              kpt. Jarosław TROJANOWSKI

SZTABOWIEC ROKU       st. chor. Robert IDZIAK

 


Rok 2007 zakończyliśmy pod rządami nowego dowódcy. Nasz dotychczasowy wódz ppłk dypl. pil. Ireneusz STARZYŃSKI ustąpił miejsca we wrześniu, rozpoczynając dalszą edukację niezbędną w poszukiwaniach buławy. Jego miejsce zajął mjr dypl. pil. Ireneusz ŁYCZEK (szybko awansowany do stopnia podpułkownika).

 


ELITE 2007

 

 

Najważniejszym przedsięwzięciem ostatnich miesięcy, obok niesamowitego ćwiczenia Sił Powietrznych pod kryptonimem Orzeł (można poczytać w sieci), był udział naszej eskadry w międzynarodowym ćwiczeniu ELITE 2007 (Electronic Live Warfare Training Excercise 2007) w dniach 12-29.06.2007, o którym można poczytać w necie, ale raczej na zachodnich stronach, a i pewnikiem już pojawiło się sporo fotek na www.airliners.net. Dwa samoloty bojowe i jeden szkolno-bojowy stacjonowały, podobnie jak w roku ubiegłym, w Lechfeld w Bawarii.

Wraz z pilotami z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji, Norwegii, Rumunii (!!!MiG-21 Lancer!!!), Francji i Szwajcarii realizowaliśmy misje  w ramach powietrznych działań kompleksowych z symulowanymi atakami na wyznaczone cele naziemne w warunkach intensywnych zakłóceń elektronicznych oraz wzmożonej aktywności środków OPL (poligon Heuberg). W trakcie ćwiczeń samolot szkolno-bojowy w dniach 16-17.06.2007 uczestniczył w pokazie statycznym w bazie Geilenkirchen z okazji 25-lecia komponentu E-3A.

Galeria - Elite 2007

Galeria - Geilenkirchen


Poligon Ustka

W dniu 26 kwietnia kilku z nas wrzuciło na plecy po kilka bombek CP-100 (cele dla rakiet typu p-p) i wdrapując się na wysokość 10000 m (co dla SU-22 z podwieszonymi bombami i dodatkowymi zbiornikami paliwa jest co najmniej „nienaturalne”) ruszyła na poligon „Ustka”, gdzie z rozkoszą pozbywali się ładunku, do którego odpalano rakiety p-p (także piloci naszej eskadry).


Pożegnali się

 

Ostatnimi czasy pożegnaliśmy dwóch pilotów (choć co chwilę ktoś odchodzi: emeryturki,
F-16 itp.). W styczniu zrzucił mundur towarzysz Józef, ten od Bajwoluków (mjr pil. Józef Bajwoluk - z lewej). Kilka tygodni później, ogarnięty rozpaczą po odejściu Józka, Smoku (kpt. pil. Grzegorz Olszyna – z prawej) dopuścił się samoprzeniesienia  do bratniej 7 elt, gdzie z pewnością jest mu dobrze, lecz nie tak dobrze jak w „Machawcu”.

 


 

 
 
© Portal Eskadra 2007-2009