Nowy Dowódca

Uroczyście informujemy że oficjalnie nowym dowódcą 7 Eskadry Lotnictwa Taktycznego został ppłk. pil. Marek Ławicki dotychczasowy dowódca ppłk. pil. Maciej Trelka objął stanowisko Szefa Szkolenia 1 Brygady Lotnictwa Taktycznego


Nowy Dom

Od 01.03.2008r zmieniliśmy miejsce stacjonowania, naszym nowym Domem stała się 21 Baza Lotnicza Świdwin.


 

Italian Dancer

W ramach wymiany eskadr do 33. Bazy Lotniczej w Powidzu przyleciało 8 statków AMX Włoskich Sił Powietrznych. Włosi wykonywali z nami wspólne loty na małych wysokościach  nad poligon Nadarzyce z użyciem bomb Mk82, działek
i ćwiczebnych bomb naprowadzanych laserem. 

Galeria


Katapultowanie podczas ćwiczeń Italian Dancer

Zassanie ptaka przez silnik i uszkodzenie go, było powodem katapultowania się dwóch pilotów włoskiego samolotu wojskowego typu AMX w okolicach miejscowości Jasień koło Czempinia. Obaj piloci zdążyli się katapultować wychodząc z wypadku bez obrażeń. Do wypadku doszło ok. godz. 11.20.

Samolot nie wyrządził żadnych szkód - spadł kilkaset metrów od zabudowań. Okoliczności zdarzenia wyjaśni komisja do spraw badania wypadków lotniczych.

 


 

"Sierpniowe latanie"

Miesiąc sierpień jest miesiącem niespodzianek dla nas, mieliśmy latać na poligon aby strzelać z rakiet
H-29 oraz H-25, niestety zagrożenie przeciwpożarowe było tak duże że strzelanie przełożono na późniejszy termin. Mimo to latamy jak najczęściej się da prowadząc planowane szkolenie w powietrzu.

Galeria


 

Polish Tiger 07

Ćwiczenia Polish Tiger 07 rozpoczęły się dnia 29.06.07 przebazowaniem 3-ech naszych samolotów bojowych i jednego szkolno-bojowego z lotniska Powidz na lotnisko Istrana położone w płn-wsch części Włoch. Przelot rozpoczął się o godz. 10 i po 1h i 20 m grupa samolotów wleciała we włoską przestrzeń powietrzna, gdzie oczekiwały na nas 2 samoloty AMX, w asyście, których wykonaliśmy podejście na lotnisko docelowe.

Pogoda jak zwykle sprzyjała naszym poczynaniom, dzięki czemu mieliśmy możliwość podziwiania wspaniałych widoków
( szczególne wrażenie robią ośnieżone szczyty Alp). Weekend spędziliśmy na zwiedzaniu pobliskich miejscowości tj. Teviso oraz Wenecji. Właściwą część ćwiczeń rozpoczęła się w poniedziałek lotami FAM FLIGHT w celu zapoznania ze sposobami wykorzystania przestrzeni powietrznej oraz procedurami obowiązującymi we Włoszech. Podczas kolejnych dni eskadra wykonywała loty na symulowane atakowanie celów naziemnych, misje CAS oraz loty z agresorami, których role pełniły samoloty F-16. Eskadra wykonywała loty zarówno nad morzem jak również w terenie górzystym, co dało możliwość zdobycia nowego doświadczenia załogom, szczególnie w wykorzystaniu terenu, taktyki oraz reagowania na zagrożenia. Kolejny Weekend spędziliśmy w znanym kurorcie Rimini ciesząc się wspaniałymi plażami, słońcem i nabierając sił do dalszego intensywnego szkolenia. Ćwiczenia zakończyły się 12.07.07 przebazowaniem samolotów na nasze macierzyste lotnisko.

Galeria


1000 h na Su-22

Podczas ćwiczeń Polish Tiger 07 nasz dowódca Maciej Trelka odbył lot podczas którego stuknęła mu tysięczna wylatana godzina na Su 22 – GRATULACJE !!!

Galeria


Pokaz Thunderbirds

Podczas festynu na terenie lotniska Krzesiny, gdzie główną atrakcją był pokaz zespołu akrobacyjnego Thunderbirds, na wystawie statycznej dumnie prezentowany był samolot z naszej Eskadry - Su 22 M4 (7309). Cieszył się na równi z Mig 29 i F-16 dużym zainteresowaniem.


 

 

 

Galeria

Poligon Ustka

W czwartek 26.04.2007r, 7 Eskadra Lotnictwa Taktycznego brała udział w ćwiczeniu polegającym na strzelaniu  z rakiet R-60 do sztucznych celów powietrznych nad Poligonem Ustka. Celami były bomby palące się, opadające swobodnie na spadochroniku, które wynosiła i zrzucała nad poligonem 
8 Eskadra Lotnictwa Taktycznego z Mirosławca. Lot nad poligon odbywał się na wysokości 8850 metrów (FL 290), piloci byli wyposażeni w specjalne kombinezony typu MUP, które umożliwiają przeżycie załodze samolotu w zimnych wodach Bałtyku w razie katapultowania. Dzięki dopisującej pogodzie udało się w pełni zrealizować ćwiczenie, wszystkie rakiety trafiły w cel. Rakieta R-60 jest rakietą klasy powietrze-powietrze która jest wyposażona
w głowicę samonaprowadzającą na podczerwień, dlatego stosuje się ją w walkach powietrznych na małych odległościach.

 


 

płk dypl. pil. Jacek Łazarczyk

 

Nowy Dowódca 7elt

 

 

Nowym Dowódcą 7 elt został ppłk pil. Maciej Trelka.
Dotychczasowy Dowódca 7 elt płk dypl. pil. Jacek Łazarczyk został wyznaczony
z dniem 09 lutego 2007r  na stanowisko Dowódcy 31 ODN
w Poznaniu.

ppłk pil. Maciej Trelka


Pilot roku 2006

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją pod koniec ubiegłego roku odbyły się wybory "Pilota Roku 2006" w 7. elt. Dla każdego pilota wojskowego uzyskanie tego tytułu jest ogromnym zaszczytem. 
W roku 2006 tytuł ten otrzymał kpt. Mirosław Jakubowski. Tytuł ten jest nie tylko potwierdzeniem  wysokiego kunsztu lotniczego, ale i zobowiązuje do dalszej wytężonej pracy na rzecz podnoszenia własnych kwalifikacji
i umiejętności. Nagroda jest także ważna z innego względu to przede wszystkim uznanie kolegów, którzy w codziennej pracy zawodowej docenili wkład i zaangażowanie na rzecz polskiego lotnictwa wojskowego. 
Uzyskanie tytułu "Pilota Roku 2006" było doskonałą okazją do wspólnej zabawy, która odbyła się 26.01.2007r. Wśród zaproszonych gości, oprócz najbliższych kolegów z eskadry, obecni byli również koledzy-piloci i instruktorzy piastujący obecnie stanowiska w Dowództwie 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego oraz Dowództwie Sił Powietrznych. Już za rok kolejne wybory... pozostaje życzyć wszystkim lotnikom uzyskania tytułu "pilota roku 2007" 7. elt.

 

 

 

Po przerwie Świąteczno-Noworocznej zaczęliśmy szkolenie
w nowym 2007 roku. Ćwiczymy na chwilę obecną loty
w trudnych warunkach atmosferycznych w dzień
i w nocy oraz loty koszące. Jak na razie zimę mamy łagodną więc skrupulatnie wykorzystujemy każdą okazję do latania. 


 
© Portal Eskadra 2007-2009