Podwozie  Samolotu

 

 

Trójgoleniowe, trójkołowe podwozie samolotu składa się z dwóch goleni głównych mocowanych do skrzydeł oraz goleni przedniej przymocowanej do przedniej części kadłuba.

Główne golenie podwozia chowane są do wnęk znajdujących się w skrzydłach, przemieszczając się
w kierunku osi podłużnej samolotu. Goleń przednia chowana jest do wnęki w kadłubie przemieszczając się w kierunku do przodu. Wnęki podwozia zamykane są po jego schowaniu owiewkami i osłonami. Chowanie i wypuszczanie odbywa się za pomocą układu hydraulicznego. W sytuacjach awaryjnych istnieje możliwość wypuszczenia podwozia sposobem awaryjnym za pomocą instalacji pneumatycznej.

W położeniu wypuszczonym golenie utrzymywane są za pomocą zastrzałów składanych
i siłowników hydraulicznych z zamkami kulkowymi, w położeniu schowanym golenie utrzymywane są na specjalnych zamkach sterowanych hydraulicznie.

Uruchamianie układu chowania i wypuszczania podwozia odbywa się za pomocą dwupołożeniowej dźwigni „PODWOZIE SCHOWANE, WYPUSZCZONE” („ШАССИ УБРАНО, ВЫПУЩЕНО) znajdującej się po lewej stronie tablicy przyrządów.

Położenie goleni podwozia można skontrolować za pomocą lampek sygnalizacyjnych na pulpicie IP-52 w kabinie samolotu.

Golenie główne posiadają koła wyposażone w pneumatyczne hamulce tarczowe
z automatyką przeciwpoślizgową, koła mogą być hamowane sposobem zasadniczym, startowym, awaryjnym oraz automatycznie w trakcie chowania podwozia. Koło przednie jest niehamowane, ogumienie wszystkich kół jest typu dętkowego.

Amortyzacje podwozia zapewniają amortyzatory cieczowo-gazowe gdzie gazem jest azot
a cieczą olej IPM-10. Polepszenie manewrowości samolotu podczas kołowania na ziemi zapewnia układ sterowania kołem goleni przedniej. Układ ten zasilany jest przez instalacje hydrauliczną, układ włącza się i wyłącza wyłącznikiem „STEROWANIE KOŁEM” („УПРАВЛЕНИЕ КОЛЕСОМ”) znajdującym się z lewej strony tablicy przyrządów.

 

 


Rysunki i schematy

Główna goleń

Przednia goleń

Amortyzator goleni przedniej

Zastrzał goleni głównej


 

 
 
© Portal Eskadra 2007-2009